Kto może korzystać z KPiR? Sprawdż

Czy możesz korzystać z KPiR? Zobacz

Księga przychodów oraz rozchodów przeznaczonajest dla osób fizycznych osiągających dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, nieobjętych ryczałtem, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jej prowadzenie może okazać się opłacalne również dla spółek cywilnych, spółek jawnych oraz spółek partnerskich.


Księga przychodów oraz rozchodów wymaga również spełnienia dodatkowego warunku, jakim jest przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nieprzekraczający kwoty 1 200 000 euro (równowartość w złotówkach). W takim przypadku zachodziustawowywymóg prowadzenia całkowitej księgowości.

Występują sytuacje, w których można zostać zwolnionym z prowadzenia księgi przychodów oraz rozchodów. Takieokoliczności to na przykład zaawansowany wiek orazsłaby stan zdrowia, orazmały rozmiar iniektóretypy prowadzonej firmy. Aby móc skorzystać z takiegoulgi, musisz złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym w czasie nie późniejszym niż 30 przed miesiącem, od którego chce się z takiego zwolnienia korzystać. Przeczytaj: https://znany-ksiegowy.pl/zachodniopomorskie

Księga przychodów i rozchodów nie jest przeznaczona także dla osób rozliczających się w formie ryczałtu.

Rejestr przychodów a także rozchodów – wygląd

Księga przychodów i rozchodów powinna zostać założona w momencie rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. O rozpoczęciu jej prowadzenia poinformowanypowinienzostaćnaczelnik urzędu skarbowego, jeżeli w zeszłym roku podatkowym dany podatnik korzystał ze zryczałtowanego opodatkowania tudzież prowadził pełną księgowość.

Księga przychodów i rozchodów może być prowadzona w formie cyfrowejtudzieżpapierowej – wybór zależy od komfortu podatnika. Posiada ona określony podział na kolumny, w których wpisuje się konkretnedane. Forma cyfrowa nie różni sięwiele od metodytradycyjnej. Musi jednak pozwalać na zapisanie danych na nośnikach, żebyzabezpieczyć księgę przed zniszczeniem.

Jak wybrać właściwe biuro księgowe?

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?


Opłaty

Dla wielu firm cena jest głównym kryterium wyboru biura podatkowego. Rozsądny wybór nie polega jednak na tym, by wybrać biuro oferujące najniższe czy najwyższe ceny, ale takie, które oferuje proporcjonalną do ceny jakość usług i przy tym nie odstaje za bardzo od cen rynkowych.

Każde zmniejszenie ceny powiązane jest z oszczędnością na którymś aspekcie działania biura, a w praktyce są to od 60 do nawet 80% koszty pracy ludzkiej. Mniejsze koszty mogą się wiązać z niższym zakresem usług lub przeciążonymi ilością obowiązków księgowymi, które albo nie posiadają odpowiednich kompetencji do wykonywania pracy albo realizują pracę z dużym opóźnieniem czasowym. Polecamy: biura rachunkowe na Portalu Znany-ksiegowy.pl

Więc nie kierujmy się tylko ceną. Najlepiej wybierzmy się do biura sami, sprawdźmy zakres oferowanych usług, możliwości kontaktu czy sposób w jaki przechowywane są dokumenty w danym biurze księgowym.

 

Poziom świadczonych usług.

Na rynku działa bardzo wiele biur, które oferują zarówno rachunkowość księgową, jak i finansowo-zarządczą czy obsługę kadrowo-płacową. Inne oferują węższy zakres usług, ale za to oferują indywidualne podejście do klienta. Musimy więc rozważyć sami czego my oczekujemy od biura: wyłącznie prowadzenia księgowości czy może chcemy, by biuro zaoferowało nam szerszy zakres usług. Jeśli prowadzona przez nas firma wymaga pracy sztabu specjalistów, to wybierzmy ofertę dużego biura rachunkowego. Jeśli potrzebujemy głównie usług rachunkowych, oczekujemy indywidualnego podejścia i nieszablonowych rozwiązań to zdecydujmy się na usługi małego biura księgowego. Zobacz: https://znany-ksiegowy.pl/opolskie

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE BIURO PODATKOWE? – Przeczytaj

JAK ZNALEŚĆ DOBRE BIURO RACHUNKOWE? – Przeczytaj


Oświadczenie, specjalizacja branżowa i pozycja na rynku

Warto poszukać opinii o interesującym nas biurze księgowym np. w sieci lub po prostu zapytać kolegów . Często największym mandatem zaufania cieszą się te biura księgowe, które rzetelnie prosperują na rynku już od kilkunastu lat. Nie zawsze jednak to, jak długo konkretne biuro działa na rynku, może świadczyć o doświadczeniu właściciela. Często, bowiem księgowy po latach pracy i nabyciu doświadczenia na etacie w biurze rachunkowym, zakładają własne działalności. A więc nawet „młode” biuro księgowerachunkowe może być prowadzone przez doświadczonego księgowego.


Dobra lokalizacja 

Kolejnym, ważnym elementem, przesądzającym o atrakcyjności biura, jest lokalizacja. Pomimo tego, że w obecnych czasach znaczącą część obowiązków można załatwić za pomocą telefonu, internetu czy za pośrednictwem kuriera, wielokrotnie osobista wizyta w biurze rachunkowym jest konieczna. Może się bowiem okazać, że konieczne jest dostarczenie oryginalnych dokumentów lub podpisanie ważnych, urzędowych pism. Biuro księgowe powinno zatem znajdować się w niedalekiej odległości od siedziby firmy lub być dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Polecamy: https://znany-ksiegowy.pl/podlaskie

Kompleksowość i elastyczność

Dobre biuro księgowe powinno nie tylko wzorowo prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów, ale i gwarantować podatkową i prawną obsługę działalności. Doradztwo podatkowe i prawne może okazać się niezbędne na wielu etapach prowadzenia działalności, zatem szeroki wachlarz oferowanych usług jest bardzo potrzebny.

Zakres wsparcia merytorycznego

Warto upewnić się przed podjęciem współpracy, w jakich godzinach będziemy mogli liczyć na wsparcie naszego księgowego. Czy będzie odpowiadał na nasze telefony tylko od 8.00 do 16.00, czy też w wyjątkowych sytuacjach, pośpieszy nam z pomocą również po godzinach. Szukasz biura rachunkowego – Zobacz: www.znany-ksiegowy.pl

Warto wreszcie wypytać pracowników biura, czy będziemy mogli przesyłać dokumenty drogą elektroniczną, a także – czy biuro udostępni nam dane oraz dokumenty przez internet (np. kopie faktur, zestawienia kosztów)

Dzięki tym pytaniom będziemy mogli stwierdzić, czy biuro faktycznie troszczy się o dobro swoich klientów i dba o szybki przepływ danych. Miejmy na uwadze, iż biuro stosujące nowoczesne metody komunikacji oszczędza nasz czas, a także redukuje koszty związane z dojazdem.

Dodatkowe usługi

Atrakcyjne biuro rachunkowe powinno zapewniać dodatkowe usługi, które wyróżnią je na tle licznej konkurencji. Pośród coraz bardziej popularnych dodatkowych usług jest obsługa klienta anglojęzycznego oraz obsługa księgowa kadr i płac. Ważne jest również to, aby załoga była liczna oraz dobrze przygotowana merytorycznie.


 Cena a jakość usług

Na pewno cena nie powinna być najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze biura księgowego, nie mniej jednak oczywiste jest, że przedsiębiorcy mogą brać pod uwagę koszt miesięczny obsługi takiego biura. Rozsądny wybór biura księgowego powinien być oparty na proporcjonalnej wysokości kwoty do jakości usługi. Przed podjęciem współpracy sprawdźmy też, czy oprócz podstawowej opłaty za usługę rachunkową, w trakcie prowadzenia rachunkowości, mogą pojawić się inne koszty. Dość ryzykowne jest wybieranie najtańszego biura rachunkowego, ponieważ każde obniżenie ceny związane jest z jakimiś oszczędnościami w zakresie działania biura. W praktyce są to ok. 70-80 procent koszty pracy ludzkiej. Niższe koszty mogą być związane z mniejszym zakresem usług albo, co gorsza, z przeciążonymi obowiązkami księgowymi, które nie są w stanie realizować pracy w terminie. Tak, więc nie kierujmy się wyłącznie ceną przy wyborze biura rachunkowego, a raczej zakresem jego usług oraz kompetencjami pracowników.

Jak wybrać właściwe biuro księgowe?

Jak znaleźć właściwe biuro księgowe?

Jeśli prowadzimy lub zamierzamy otworzyć firmę, a nie znamy nikogo, kto mógłby zająć się kompleksową obsługą rachunkowo-podatkową firmy to musimy poszukać biura rachunkowego. Jak w morzu ofert księgowych wyłowić tę najlepszą? Na podstawie jakich kryteriów powinniśmy podjąć właściwą decyzję?

Podstawowe dokumenty potwierdzające kwalifikacje.

Prowadzenie rachunkowości firm to bardzo odpowiedzialne zadanie dlatego też powinniśmy sprawdzić czy biuro posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by świadczyć profesjonalne usługi. Choć w świetle przepisów prawnych biuro rachunkowe może prowadzić każdy to jednak certyfikaty, zezwolenia oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej są dokumentami, o których posiadanie musisz zapytać.

Dawniej, by móc otworzyć biuro podatkowe trzeba było posiadać certyfikat Ministerstwa Finansów, który potwierdzał możliwość usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zwany również Świadectwem Kwalifikacyjnym. Obecnie nie jest ono już konieczne. Pozostaje jednak pytanie czy chcemy aby osoba, która go nie ma zajmowała się naszymi finansami.


Wiedzmy, że taki certyfikat nigdy nie jest wydawany na całe biuro, ale imienne. Kontaktując się z konkretną osobą, która będzie prowadziła naszą rachunkowość zapytajmy o to czy posiada ona certyfikat oraz ewentualnie kiedy został on wystawiony, co również świadczy o doświadczeniu oraz umiejętnościach księgowego.

Warto również dowiedzieć się czy biuro współpracuje z osobami, które posiadają licencje doradców podatkowych, ponieważ ich wiedza jest znacznie szersza od tej, która jest potrzebna do uzyskania certyfikatu.

Polecamy: https://znany-ksiegowy.pl/kujawsko-pomorskie

Ubezpieczenie OC.

Od 2004 roku każde biuro musi posiadać polisę od OC. Ponadto poszczególni doradcy podatkowi muszą posiadać indywidualne ubezpieczenie. Nim podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze biura sprawdźmy jednak nie tylko to czy posiada ono ubezpieczenie od wydarzeń, które są objęte tradycyjną polisą, ale również inne działania jak rozliczanie ZUS-u, Księgi Przychodów i Rozchodów czy ubezpieczenie zagubienia dokumentacji. Istotne jest również to w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym została wykupiona taka polisa, a w szczególności jej wysokość, co decyduje o tym czy będzie ona mogła pokryć straty, które ewentualnie poniesiemy.

zobacz: https://znany-ksiegowy.pl/dolnoslaskie

Ochrona danych osobowych.

W tym roku weszła w życie reforma ustawy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z najnowszymi zapisami część wymogów, które były realizowane przez GIODO jest przeniesiona na administratorów danych personalnych, a co się z tym wiąże administratorów bezpieczeństwa informacji. Wybierając usługi jakiegoś biura dowiedz się czy wdrożyło ono już stosowne procedury zapewniając właściwą ochronę naszych danych personalnych. Wbrew wszystkiemu jest to bardzo istotne, gdyż brak ochrony danych może nieść ze sobą szereg przykrych konsekwencji.

Podstawowy zakres usług biura księgowego

Podstawowy zakres usług biura rachunkowego

Doświadczone biuro podatkowe zapewnia nieocenioną pomoc firmie. Księgowość, obsługa kadr i płac, doradztwo podatkowe, rejestracja działalności gospodarczej, generowanie zeznań corocznych to zaledwie część z szerokiego wachlarza usług. 


1. Kwalifikacje

Właściwe kompetencje to podstawowa kwestia, jaką musimy sprawdzić podczas poszukiwania dobrego biura rachunkowego. Musisz jednak pamiętać o sprawdzeniu nie tylko zakresu działalności czy świadczonych usług, ale także posiadanych certyfikatów, szkoleń, kursów, a także licencji. 

Polecamy: https://znany-ksiegowy.pl/pomorskie

• Biuro Informacji Księgowej.

Wydawany jest przez instytucję zajmującą się certyfikowaniem biur rachunkowych. wymagane egzaminy weryfikują wiedzę i umiejętności biur pod kątem określonych kryteriów, wystawiając na tej podstawie dany certyfikat. 

• Kursy i szkolenia.

Pracownicy biur rachunkowych powinni stale zwiększać swoje kompetencje, czego podstawowym i najłatwiej weryfikowalnym dowodem są ukończone przez nich szkolenia. 

• Licencja Ministra Finansów.

Niestety od sierpnia 2014 nie jest ona już wprawdzie obowiązkowa, ale warto sprawdzić, czy księgowy ją posiada, ponieważ jest to dokument wydawany przez Ministerstwo Finansów i potwierdza on kwalifikacje danego pracownika. 

Partner: https://znany-ksiegowy.pl/

2. Doświadczenie.

Doświadczenie księgowych jest wymagane ze względu na znajomość specyfiki współpracy z lokalnymi oddziałami US i ZUS, a także dzięki rozeznaniu w sposobach postępowania w nietypowych oraz trudnych przypadkach. Biuro księgowe z wieloletnią praktyką w branży będzie najczęściej miało na swoim koncie bardzo różnorodne przypadki problemów swoich klientów. Dzięki bogatemu doświadczeniu księgowi będą w stanie doradzić w każdej sytuacji i wstawić się za klientem podczas kwestii spornych z urzędami. Doświadczeni księgowi są także w stanie podpowiedzieć korzystne rozwiązania podatkowe, co może bezpośrednio wpłynąć na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.