Niektóre elementy okien na przykład rolety nie mogą być używane, gdy otwarte okno jest otwarte.

Właściciele domów z oknami otwieranymi do wewnątrz również informowali, że ich okna są prostsze do mycia. Nie trzeba instalować drabiny ani przesuwać się przez okno, aby szyby zewnętrzne były dobrze oraz dokładnie oczyszczone. Są jednak pewne minusy otwierania okien do wewnątrz. Niektóre akcesoria dodatkowe okien na przykład rolety nie mogą być zamknięte, gdy otwarte okno jest otwarte.

Okna otwierane do wewnątrz są również uważane za zapewniające lepszą wentylację, pomagając w tworzeniu krzyżowej bryzy i przepływowi chłodnego powietrza. Efektywna wentylacja jest nieodłącznym elementem w mieszkaniach i może odblokować dużo korzyści dla poszczególnych osób. 

Dobra wentylacja gwarantuje, że powietrze, którym oddychasz, zawiera dużo niezbędnego tlenu i usuwa zanieczyszczenia powietrza, takie jak zapachy kuchenne, dym i dwutlenek węgla. Jest to szczególnie ważne, gdy członkowie rodziny mają problemy z oddychaniem. Odpowiednio wentylowany dom może również mieć pozytywny wpływ na twoją mentalność, a słaba jakość powietrza, jak wcześniej przedstawiono powoduje zaburzenia poziom koncentracji.