Ciepłe parapety to w dobie konieczności oszczędzania energii, zaostrzających się przepisów budowlanych w aspekcie termoizolacji budynków i ekologicznego podejścia do życia zdecydowanie gorący temat. Na czym rzecz polega?
Izolacyjność termiczna okna ma kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej budynku. Odpowiada ona za zdolność okna do utrzymywania temperatury wewnątrz pomieszczenia na stałym poziomie i minimalizowanie strat ciepła wynikających z powstawania zimnych mostków termicznych. Jednym z istotnych elementów kompleksowej termoizolacji jest montaż tak zwanego ciepłego parapetu.
Spos treści
Czym właściwie są ciepłe parapety
Określenie „ciepły parapet” odnosi się do rodzaju izolacji termicznej w postaci specjalnego profilu podokiennego. Wykonywany na wymiar z polistyrenu ekstrudowanego lub twardego styropianu chroni przed wilgocią i stratami ciepła. Ułatwia szczelne osadzenie okien oraz drzwi balkonowych lub tarasowych, „współpracując” z systemami drewnianymi, PVC oraz aluminiowymi. Ciepłe parapety stosuje się zarówno w przypadku tradycyjnych okien fasadowych, jak i okien narożnych.
Jak montuje się ciepłe parapety
Ciepłe parapety warto uwzględnić już na etapie projektowym budowy domu lub zaplanować je w ramach większego remontu i wymiany okien. Jak wygląda montaż takiego parapetu?
Odpowiednio dobrany i przycięty na długość podokienny profil (kształtkę) umieszcza się w przygotowanym otworze okiennym – w dolnej szczelinie. Powierzchnia powinna być wyrównana i wypoziomowana. Profil mocowany jest za pomocą odpowiedniego kleju (przeznczonego do styropianu lub silikonu). Wszystkie linie styku profilu z powierzchnią (szczeliną) uszczelnia się dokładnie pianką. Musi być starannie nałożona – tak, aby powietrze nie miało dostępu do konstrukcji. W ten sposób zapobiega się tworzeniu nieszczelności i mostków termicznych odpowiedzialnych za straty ciepła przez okno. Etap uszczelniania pianką należy wykonać po całkowitym wyschnięciu wszystkich elementów i ustabilizowaniu się profilu w szczelinie. Na tak przygotowaną podstawę (po utwardzeniu całości) nakłada się okno (ościeżnicę) i wciska w sposób umożliwiający szczelne zazębienie się elementów ze sobą. Stąd konieczność wykonywania ciepłych parapetów na zamówienie i pod konkretny wymiar – muszą one idealnie pasować do ościeżnicy. Ostatnim etapem jest kontrolne sprawdzenie wypoziomowania całości.
Warto pamiętać, że izolację tego typu można również umieszczać w innych miejscach, nie tylko w tradycyjnej wnęce okiennej. Ciepły parapet po zamontowaniu okna także jest możliwy do realizacji. Opcja ta dotyczy przede wszystkim ciepłych parapetów pod drzwi tarasowe. To specyficzne użycie profilu uszczelniającego na styku drzwi z podłogą. W tym przypadku ma on oczywiście inny przekrój i grubość niż w przypadku montowania we wnęce okna. Profil przykleja się do podłogi w odpowiednim miejscu przy użyciu pianki, redukując w ten sposób straty ciepła w jednym z najbardziej newralgicznych punktów.
Plusy i minusy ciepłego parapetu
Montaż ciepłego parapetu znacznie wpływa na ograniczenie strat ciepła w budynku. Głównymi zaletami umieszczenia go w strefie pod oknami oraz drzwiami tarasowymi są:
- redukcja kondensacji – ciepłe parapety pomagają utrzymać powierzchnię wokół okien w temperaturze powyżej punktu rosy, co zmniejsza ryzyko kondensacji i wilgoci;
- likwidacja ewentualnych mostków termicznych (styk okna ze ścianą lub podłogą to te miejsca, gdzie powstaje najwięcej nieszczelności) i poprawa komfortu cieplnego w pomieszczeniu – ciepłe parapety eliminują zimne obszary wokół okien;
- zmniejszenie strat ciepła i poprawa efektywności energetycznej całego budynku;
Jedynym lub jednym z niewielu mankamentów montażu ciepłego parapetu jest zwiększenie kosztu instalacji okien i drzwi tarasowych. Rozwiązanie to jest jednak zdecydowanie korzystne dla bilansu cieplnego budynku oraz komfortu termicznego jego użytkowników – zwłaszcza w przypadku dużych i ciężkich przeszkleń. Ciepłe parapety pozwalają na bardzo stabilne oparcie na nich całej konstrukcji okiennej, a trzywarstwowy, ciepły montaż w połączeniu z energooszczędnym oknem o niskim współczynniku przenikania ciepła (Uw) gwarantują oszczędności na ogrzewaniu.