Wybór dobrego okna do sypialni jest tak samo ważny, jak wybór dobrego łóżka. Jedno i drugie wpływa bowiem znacząco na wygodę użytkowania tego pomieszczenia. Sypialniane okno powinno zapewniać między innymi komfort termiczny i akustyczny. Zdrowy sen i skuteczny relaks, obok wygodnego materaca, wymagają także ciszy, zaciemnienia, odpowiedniej temperatury otoczenia oraz poczucia bezpieczeństwa. Od okna w sypialni zależy całkiem sporo…

Dobry pomysł na okno w sypialni musi uwzględniać nie tylko jego design, ale również kilka istotnych parametrów technicznych, jak na przykład dźwiękoszczelność, współczynnik przenikania ciepła, zabezpieczenia antywłamaniowe czy szczególne właściwości szyb.

Okna w sypialni – izolacja akustyczna

Warto wybrać takie okno do sypialni, które stanowi rzeczywistą barierę dla hałasu z zewnątrz. To niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy za oknem jest ruchliwa ulica czy jakieś gwarne miejsce albo nieopodal znajduje się na przykład autostrada, dworzec czy lotnisko. Aby odciąć się od niepożądanych dźwięków i cieszyć efektywnym wypoczynkiem, należy nabyć okno do sypialni z odpowiednim współczynnikiem izolacyjności akustycznej (Rw). To parametr określany w decybelach (dB). Im jest on wyższy, tym lepiej, bo ciszej. Przykładowo – Rw na poziomie 40 dB oznacza, że zamknięte okno tłumi dźwięk dochodzący z zewnątrz właśnie o jakieś 40 dB. Dla porównania… Samolot odrzutowy generuje hałas o natężeniu około 140 dB, ruch uliczny – 90 dB, , odkurzacz – 60 dB, tykanie zegara – 30 dB, szum liści na wietrze – 10 dB. Wartość Rw okna w sypialni musi być odpowiednio dopasowana do warunków otoczenia. Warto dodać w tym miejscu, że redukcja hałasu nawet tylko o kilka decybeli jest wyraźnie odczuwalna i ma znaczenie dla jakości nocnego wypoczynku.

Okna w sypialni – komfort termiczny

Komfort termiczny (w każdym pomieszczeniu) jest ważny dla ogólnego samopoczucia. W sypialni najlepiej utrzymywać stałą temperaturę powietrza i pilnować, by wnętrze nie wychładzało się zimą i nie przegrzewało latem. Duże znaczenie ma w tym kontekście właściwy dobór okna i optymalnego pakietu szybowego. 

Jeżeli pomieszczenie jest zimne lub na przykład okno przez większą część dnia pozostaje zacienione, należy zadbać o to, by szyby okna w sypialni miały odpowiednio wysoki parametr g. To współczynnik przepuszczalności energii wyrażany w procentach. Im parametr ten jest wyższy, tym więcej słonecznego ciepła przenika przez szybę do pomieszczenia, dogrzewając je. Jeśli natomiast sypialnia wychodzi na stronę południową lub południowo-zachodnią, przeszklenie jest duże i mocno nasłonecznione, warto w pakiecie szybowym mieć szkło przeciwsłoneczne. To tak zwana szyba selektywna, której powłoka (wykonana z tlenków metali, najczęściej srebra) przepuszcza światło, ale odfiltrowuje nieco ciepło, dzięki czemu pomieszczenie nie jest przegrzane nawet w upalne dni. 

Komfort cieplny zapewniają okna w sypialni z optymalnie dobranym pakietem szybowym. Obecnie standardem są pakiety trzyszybowe, w których poszczególne szyby mogą cechować się różnymi właściwościami – zależnie od charakteru danego wnętrza i konkretnych potrzeb użytkownika.

Okna w sypialni – dobry klimat 

Higienie snu sprzyja świeże powietrze i regularne wietrzenie sypialni oraz zapewnienie w pomieszczeniu na co dzień dobrej cyrkulacji powietrza. Kiedy z różnych względów nie można zostawić otwartego okna (nieodpowiednie warunki pogodowe, obawa przed włamaniem lub inne) dobrze mieć możliwość wykorzystania mikrowentylacji. Nowoczesne okucia okienne pozwalają (poprzez określone ustawienie klamki) na odsunięcie skrzydła od ramy okiennej na całym jej obwodzie nawet o 6 mm. Takie okno w sypialni pozwala wentylować pomieszczenie, pozostając cały czas w bezpiecznej pozycji zaryglowania. Do wnętrza przedostaje się świeże powietrze, okno nie zatrzaskuje się, gdy wieje, a podczas ulewy deszcz nie wpada do środka. 

Okna w sypialni – poczucie bezpieczeństwa

Kwestia poczucia bezpieczeństwa jest istotna w całym domu, również w sypialni, która powinna być odpowiednio zabezpieczona przed włamaniem. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń parterowych. Opisane powyżej okucia umożliwiające wietrzenie sypialni bez otwierania okna to jeden ze sposobów na ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Rozszczelnienie na obwodzie, czyli odsunięcie skrzydła okiennego od ramy na kilka milimetrów pozwalające na wentylację wnętrza, nie jest bowiem widoczne z zewnątrz, nie zachęca więc złodzieja do sforsowania okna. 

Oprócz tego warto rozważyć zainstalowanie w oknie do sypialni (i innych oknach w domu) kontaktronów. To proste i stosunkowo niedrogie rozwiązanie integrowane z domowym systemem alarmowym. Te elektromagnetyczne czujniki reagują na próbę nieuprawnionego otwarcia okna lub wyważenia go – bo włamania przez okna realizowane są zwykle w taki właśnie sposób, rzadziej wybija się szyby. 

Można również zainwestować w antywłamaniowe okucia okienne. Klasa bezpieczeństwa okna definiowana jest poprzez parametr RC (od RC1 do RC6, które jest najmocniejszym zabezpieczeniem). Najczęstszym wyborem w budynkach mieszkalnych jest RC2 w połączeniu z instalacją alarmową. Trzeba tu bowiem podkreślić, że każde okno daje się sforsować, kluczowe jest natomiast, ile czasu na to potrzeba. Statystyki pokazują, że jeśli złodziejowi nie udaje się tego zrobić w ciągu 2-3 minut, najczęściej rezygnuje. Zwykle wystarcza zatem antywłamaniowe okucie (RC2), które stawia opór przez ten czas (dla porównania – okna w klasie RC3 „trzymają się” przez 5 minut).

Okna w sypialni – widać nie widać 

Dla zachowania prywatności sypialniane okna wyposaża się zwykle w rolety, żaluzje czy zasłania je tradycyjnymi zasłonami, ale nie są to jedyne opcje. Zamawiając okno do sypialni, można zastanowić się również nad szybami o określonych właściwościach. Istnieją powłoki dające z zewnątrz efekt lustra, co uniemożliwia podejrzenie tego, co dzieje się w pomieszczeniu. Okna mogą mieć także zmienną – regulowaną elektrycznie – przezierność szyby, która – zależnie od potrzeby chwili – jest przezroczysta bądź nie. To rozwiązania kosztowne, ale zapewniające duży komfort użytkowania pomieszczenia.

Pomysł na okno do sypialni – tak samo jak w przypadku każdego innego wnętrza – powinien uwzględniać również styl pomieszczenia. Przykładowo… Profile okienne o wyglądzie drewna pasują do aranżacji klasycznych, a także do modnej stylistyki skandynawskiej, czarne, aluminiowe okna doskonale podkreślają między innymi wystrój industrialny, ramy antracytowe pięknie współgrają z aranżacjami minimalistycznymi, białe z rustykalnymi, okna ze szprosami budują tradycyjny klimat dworkowy etc. Jest w czym wybierać. Współczesne okna do sypialni mogą być wykonane z drewna, metalu lub PVC, mogą mieć dowolny kolor i imitować swoim wyglądem dowolny materiał.