Szukając pomysłu na okno w kuchni, należy brać pod uwagę zarówno estetykę, jak i funkcjonalność danego rozwiązania. Liczą się wielkość, kształt, kolor, materiał wykonania, sposób otwierania, parametry techniczne… Okna kuchenne powinny atrakcyjnie wyglądać i być ergonomiczne, zapewniać dużo naturalnego światła we wnętrzu oraz odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza, a także łatwo się czyścić.
Nowoczesne okna w kuchni – pod warunkiem, że są dobrze dobrane do aranżacji, charakteru pomieszczenia i potrzeb jego użytkowników – zdobią wnętrze i ułatwiają korzystanie z niego. Jak zatem wybierać okna do kuchni? Na co zwracać uwagę i nad czym warto się zastanowić?
Spos treści
Kształt i wielkość okna do kuchni
O ile tylko warunki pomieszczenia na to pozwalają, najlepiej mieć w kuchni okno możliwie duże, aby maksymalnie doświetlić wnętrze naturalnym światłem. Dobrze przy zakupie okna zwrócić uwagę na, wyrażany w procentach, współczynnik przepuszczalności światła (Lt). Im jest on wyższy, tym jest jaśniej (wskazuje na to, ile światła słonecznego przedostaje się do wnętrza przez szybę okienną). Parametr ten może mieć szczególne znaczenie w przypadku kuchni usytuowanej od strony północnej.
Dla osiągnięcia ciekawych efektów aranżacyjnych, a także dla optycznego powiększenia przestrzeni kuchennej, czasami warto zdecydować się na niezwykle atrakcyjne okna narożne w kuchni. Wizualny efekt WOW robią szczególnie modele narożne klejone (bez słupka). Takie okna pięknie „otwierają” zarówno większe, jak i te niewielkie wnętrza oraz świetnie je doświetlają. Duże wrażenie robi zwykle także horyzontalne okno w kuchni. To stosunkowo niskie okno w kuchni nad blatem ciągnące się na całej długości tego blatu. Wygląda interesująco i jest praktyczne, ponieważ idealnie doświetla kuchenną przestrzeń roboczą.
Materiał wykonania okna kuchennego
Okna do kuchni mogą być wykonane z drewna, aluminium lub PVC. Pierwsza opcja jest elegancka, dość droga i mało praktyczna w pomieszczeniu, w którym się gotuje. Podwyższony poziom wilgoci nie jest korzystny dla elementów drewnianych, które ponadto wymagają regularnej konserwacji. Okna aluminiowe – kosztowny hit ostatnich sezonów – sprawdzają się w tej sytuacji znacznie lepiej. Nie korodują, nie odkształcają się, nie brudzą nadmiernie i nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do tego są dostępne w dowolnym kolorze z palety RAL. Optymalnym wyborem do kuchni są okna PVC – pprzystępne cenowo, odporne, łatwe w czyszczeniu, a ich powierzchnia może imitować różne materiały, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.
Sposób otwierania okna w kuchni
Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne okna kuchenne to modele rozwierno-uchylne, ale nie jest to jedyna opcja. Do wyboru są także okna tylko rozwierane, tylko uchylane lub przesuwane. Sposób otwierania okna w kuchni należy dobrać między innymi w zależności od usytuowania okna (na przykład na ścianie tuż nad blatem roboczym), od tego jak wykorzystuje się parapet wewnętrzny oraz oczywiście od osobistych upodobań. Okna przesuwne zawsze umożliwiają oszczędność miejsca i pozwalają dowolnie zagospodarować parapet. Okna rozwierne łatwiej się myje, ale nie zawsze są praktyczne – przykładowo w sąsiedztwie zlewozmywaka i wysokiej baterii. Okna uchylne często są wystarczające w kuchni, ale tylko tej na parterze (ze względu na utrudnione ich czyszczenie po zewnętrznej stronie).
Okna kuchenne a wietrzenie pomieszczenia
Okno w kuchni (ze względu na duże ilości pary wodnej i generowane podczas przyrządzania posiłków zapachy) musi pozwalać na wietrzenie pomieszczenia, dlatego raczej rzadko stosuje się tak zwane fixy, czyli okna nieotwieralne. Okno kuchenne powinno się w razie potrzeby otwierać, a na co dzień warto w kuchni stosować opcję rozszczelnienia. Nowoczesne okucia okienne pozwalają na skuteczną wentylację nawet bez otwierania okna. Skrzydło na całym swoim obwodzie daje się po prostu odsunąć od ramy na kilka milimetrów, co zapewnia cyrkulację powietrza przy wciąż zaryglowanym oknie. To szczególnie istotne dla bezpieczeństwa w przypadku okien parterowych. Tego typu wentylacja jest nie tylko bezpieczna, ale także praktyczna. Okno się nie zatrzaskuje w przypadku przeciągu, a podczas ulewnego deszczu woda nie dostaje się do wnętrza. Rozwiązanie doskonałe na każdą porę roku.
Wybór okna do kuchni to także dopasowanie go stylu wnętrza, czyli przede wszystkim dobór koloru i wykończenia profili. Obecnie okna mogą mieć inny kolor od zewnętrznej strony i inny od strony pomieszczenia. W niektórych przypadkach można rozważyć wybór okien ze szprosami. Pasują między innymi do stylu klasycznego, estetyki rustykalnej czy klimatów loftowo-industrialnych.