Okna aluminiowe to od wielu sezonów prawdziwy hit w branży okiennej. Cieszą się popularnością zarówno wśród architektów, jak i inwestorów. Ta zaawansowana „stolarka aluminiowa” dominuje w nowoczesnych projektach domów, w których okna stanowią jeden z najistotniejszych elementów architektonicznych i aranżacyjnych. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Podobnie jak okna drewniane czy plastikowe (PVC), również okna ALU mają swoje zalety i pewne wady. Dzięki innowacyjnym technologiom produkcji aluminiowych profili okiennych wad jest jednak niewiele…

Okna aluminiowe – zalety 

Na plus w przypadku aluminiowych okien liczy się zarówno design, jak i parametry techniczne. 

  • Duży format

„Stolarka aluminiowa” umożliwia tworzenie okien o standardowych rozmiarach, ale także modnych konstrukcji wielkoformatowych. To właśnie lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe profile z aluminium stanowią ramy największych przeszkleń w nowoczesnych domach typu stodoła. Aluminiowe systemy wykorzystuje się również w przypadku całoszklanych ścian, oryginalnych okien narożnych lub drzwi tarasowych od podłogi aż po sufit. 

  • Dowolny kolor

Okno aluminiowe może mieć naturalną barwę aluminium lub dowolny kolor z palety RAL i wykończenie matowe lub błyszczące. Popularnym wyborem jest obecnie czerń i antracyt. Powierzchnia profili – dzięki specjalnej okleinie – może też imitować na przykład powierzchnię drewna. Dodatkowo, okno z aluminium może wyglądać inaczej od strony pomieszczenia i inaczej z zewnątrz domu, co otwiera wiele możliwości aranżacyjnych.

  • Więcej światła

Aluminiowe okna cechuje wyjątkowa „smukłość”. Profile są subtelne i wąskie, co znacząco zwiększa powierzchnię tafli szkła, a tym samym dostęp naturalnego światła do wnętrza. Takie minimalistyczne ramy okienne dodają bryle budynku, jak i pomieszczeniom nowoczesnego charakteru, a przy przeszkleniach XXL stają się niemal niewidoczne, dzięki czemu atrakcyjnie zaciera się granica między wnętrzem, a tym co na zewnątrz.

  • Właściwości energooszczędne

Najlepsze okna aluminiowe osiągają wyśrubowane parametry termiczne, co w zestawieniu z ciepłym montażem daje zauważalne zyski energetyczne. Ciepłe, wielokomorowe profile i energooszczędne pakiety szybowe zapewniają współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie Uw = 0,7 W/m2K (zgodnie z obowiązującymi dziś wymogami współczynnik ten musi wynosić dla okien fasadowych nie więcej niż 0,9 W/m2K).

  • Trwałość i wytrzymałość

Okna z aluminium są mocne i gwarantują długą żywotność. To materiał, który się nie zmienia – ani pod wpływem warunków atmosferycznych, ani ze względu na ciężar skrzydła okiennego. Aluminiowe profile nie tracą koloru, nie rdzewieją, nie odkształcają się, a do tego nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjno-pielęgnacyjnych (jak na przykład okna drewniane) i łatwo się je czyści

  • Produkt ekologiczny

Aluminium jest materiałem w pełni poddającym się procesowi recyklingu, co oznacza, że okna (profile) aluminiowe są produktami bardziej ekologicznymi niż przykładowo produkty wykonane z PVC. To istotna zaleta dla tych wszystkich, którzy dokonując zakupu, wybierają przede wszystkim oferty „przyjazne dla środowiska naturalnego”.

Okna aluminiowe – wady 

Okna ALU to produkt luksusowy, co stanowi jego największą „wadę”. Choć od kilku lat ceny okien aluminiowych idą w kierunku tych bardziej przystępnych, ciągle jeszcze nie są porównywalne z cenami „plastików”.

Minusem okna z aluminium bywa dla niektórych „zimna w dotyku rama”. Nie ma to jednak większego znaczenia dla ogólnego komfortu cieplnego w pomieszczeniu. 

Najtańsze modele okien aluminiowych mogą nie spełniać oczekiwań w zakresie parametrów termoizolacyjnych. Odpowiednio ciepła (a więc i droższa) konstrukcja wymaga profilu z wkładką termiczną, która redukuje przewodzenie ciepła przez metal i pakietu trzech szyb o niskim współczynniku przenikalności cieplnej (Ug nie wyższe niż 0,5 W/m2K). Dopiero takie połączenie daje energooszczędne okno aluminiowe. 

Aluminiowe okna to dziś ulubiona opcja miłośników dobrego designu, minimalizmu i nowoczesnej estetyki w architekturze i aranżacji wnętrz. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym stosowanym w najlepszych tego typu konstrukcjach okna spełniają także współczesne standardy energooszczędności.