Okna narożne to nowoczesna, designerska konstrukcja, która naprawdę robi wrażenie. Bryle budynku dodaje lekkości i oryginalności, a do tego zapewnia ciekawe możliwości aranżacyjne przy urządzaniu wnętrza. Co jeszcze warto wiedzieć o tego rodzaju oknach?

Narożne okna są atrakcyjnym rozwiązaniem architektonicznym, które stale zyskuje na popularności. Dominują w nowoczesnych projektach domów, aranżacjach minimalistycznych i wszędzie tam, gdzie otaczająca budynek przestrzeń zasługuje na uwagę.

Różne konstrukcje okien narożnych

Narożne okna mogą mieć różną wielkość, kształt czy kolor, jednak najważniejsze rozróżnienie dotyczy ich konstrukcji. 

  • Okno narożne bez słupka – rodzaj okna, w przypadku którego dwie tafle szkła łączą się ze sobą w narożniku (pod kątem prostym), tworząc jednolitą, szklaną powierzchnię (bez żadnego łącznika) i zapewniając tym samym panoramiczny widok oraz dużo naturalnego światła w pomieszczeniu.
  • Okno narożne ze słupkiem – w tym przypadku okno jest podzielone pionowym słupkiem, który znajduje się w samym narożniku. To element konstrukcyjny „zaburzający” nieco widok za oknem, ale jednocześnie wzmacniający całą konstrukcję.
  • Okno narożne otwierane lub tak zwany fix (nieotwierane) – pierwsze jest dekoracyjne i jednocześnie funkcjonalne, drugie natomiast pełni funkcję wyłącznie widokowo-dekoracyjną.

Wybór konkretnego rodzaju okna narożnego zależy od preferencji estetycznych i praktycznych potrzeb użytkowników oraz specyfiki danego pomieszczenia i/lub całego budynku. 

Gdzie sprawdzają się okna narożne

Duże okna narożne są doskonałym wyborem na przykład w tych budynkach, które znajdują się w jakiejś malowniczej lokalizacji. Pozwalają one wtedy maksymalnie wykorzystać panoramę otoczenia. Dodatkowo nadają fasadom współczesny charakter, wpuszczają do pomieszczeń dużo naturalnego światła i powiększają optycznie wnętrza. Kiedy jeszcze warto pomyśleć o takich oknach?

  • Okno narożne świetnie sprawdza się w takich miejscach jak kawiarnia czy restauracja, tworząc tam przyjemną, „otwartą” przestrzeń, w której goście mogą swobodnie cieszyć się widokiem zza szyby.
  • Tego rodzaju konstrukcje są też chętnie wykorzystywane w biurach – w pomieszczeniach konferencyjnych, eleganckich gabinetach czy przestrzeniach do pracy zespołowej. Znacząco zwiększają tam ilość naturalnego światła, poprawiając warunki pracy i atmosferę.
  • Takie okno jako narożna witryna sklepowa to także bardzo dobry pomysł – wygląda oryginalnie i elegancko, przykuwa uwagę, przyciągając potencjalnych klientów i atrakcyjnie eksponuje towar.
  • Okna narożne wybierane są oczywiście również do prywatnych domów jednorodzinnych – tych całorocznych, jak i letniskowych. To modne przeszklenia budujące tak zwany efekt akwarium i umożliwiające większą integrację budynku z otaczającą go naturą. Zapewniają widok, dodatkowe światło oraz ciekawe możliwości aranżacyjne. Najczęściej są stosowane w salonach, kuchniach, jadalniach…

Czy każde pomieszczenie z narożnym oknem to dobry pomysł?

Wykorzystanie okien narożnych wymaga starannego przemyślenia – z wielu powodów. Trzeba wziąć pod uwagę funkcjonalność wnętrza, ilość potrzebnego światła, a także usytuowanie okna względem stron świata. Te od południa dostarczają dużo naturalnego światła, co jest niewątpliwą zaletą, ale mogą również przyczyniać się do przegrzewania pomieszczenia w lecie. Należy w takiej sytuacji postawić na pakiet szyb o określonych właściwościach – jak na przykład szkło selektywne. W przypadku północnych okien narożnych można oczekiwać potrzebnego w tej sytuacji doświetlenia wnętrza, ale z mniejszym nasłonecznieniem. Trzeba jednak uwzględnić z kolei potencjalne wychładzanie i postawić przykładowo na niskoemisyjne szkło, aby zredukować ten efekt. 

  • Okna narożne w kuchni (również tej połączonej z jadalnią i/lub salonem) to coraz częściej spotykana opcja. Ułatwia i umila pełnienie codziennych obowiązków w tym pomieszczeniu, dostarczając niezbędnego światła i widoku. Kuchenne okno tego typu zazwyczaj umieszczane jest od frontu domu, umożliwiając pełną kontrolę tego, co dzieje się przy wjeździe na posesję. Ze względu na charakter pomieszczenia, okno powinno zapewniać wentylację. Minusem rozwiązania jest to, że kuchenne okna są bardziej niż inne narażone na zabrudzenia, zatem większa ich powierzchnia to także więcej pracy.
  • Salonowe okno narożne, szczególnie takie o dużym formacie – z przeszkleniem od podłogi aż po sufit, dodaje wnętrzu przestronności, płynnie łącząc je z tym co na zewnątrz. Przydomowy ogród staje się w tej sytuacji naturalnym „przedłużeniem” salonu i jego ozdobą, zapewniając piękny widok za oknem. To atrakcyjne rozwiązanie, które szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych projektach wnętrz, choć nie tylko w takich. Pewnym wyzwaniem jest urządzenie salonu z tego typu oknem XXL. Wymaga to aranżacyjnego wyczucia, aby właściwie wykorzystać potencjał takiej przestrzeni. 
  • Narożne okna w sypialni wyglądają atrakcyjnie i optycznie powiększają wnętrze, ale ponieważ jest to strefa wypoczynku nocnego, nie są tam najważniejszym elementem. Dostęp do światła słonecznego ma w tym przypadku mniejsze znaczenie niż w innych pomieszczeniach. Dodatkowo takie okno u osób ceniących sobie sypialnię utrzymaną w kameralnym klimacie może zaburzać nieco poczucie prywatności. Kompromisowym rozwiązaniem są zasłony dające w razie potrzeby pełne zabezpieczenie i intymność w godzinach nocnych.
  • Okno narożne w łazience to pomysł, który sprawdza się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach typu salony kąpielowe. W innych przypadkach łazienki to zazwyczaj te wnętrza, w których bardziej niż gdzie indziej liczy się ergonomia i maksymalne wykorzystywanie dostępnej przestrzeni, a narożne okno trochę to utrudnia. Poza tym bardziej pracochłonne jest utrzymywanie takiego okna w czystości no i nie wykorzystuje się w pełni jego zalet, ze względu na konieczność zachowania prywatności i przysłaniania go w trakcie korzystania z łazienki. 

Pomieszczeniami, w których umieszczenie narożnego okna nie ma żadnego uzasadnienia są oczywiście wszelkie pomieszczenia użytkowe, jak pralnia, spiżarnia czy garderoba oraz pokoje o bardzo małym metrażu, w których trzeba zmieścić dużo mebli i innych rzeczy.

Okna narożne – montaż

Okna tego rodzaju mają dość skomplikowaną konstrukcję ze względu łączenie dwóch przeszkleń pod kątem prostym. To wymaga dokładnego dopasowania i bardzo precyzyjnej instalacji, a niekiedy także zastosowania wzmocnionych ramek utrzymujących stabilność i zapobiegających odkształceniom. Ze względu na dużą powierzchnię przeszklenia istotną sprawą jest zapewnienie odpowiedniej szczelności okna. Wymaga ono tak zwanego ciepłego montażu przy zastosowaniu określonych środków uszczelniających (piana, taśmy, uszczelki).

Zalety okien narożnych

Przy planowaniu okien narożnych należy wziąć pod uwagę szereg czynników decydujących o późniejszej satysfakcji z ich użytkowania. Jak każde rozwiązanie, również to ma swoje zalety, ale i pewne mankamenty. 

  • Narożne okna w pomieszczeniu pozwalają na większy przepływ naturalnego światła, co sprawia że wnętrze jest jaśniejsze, doświetlone i przyjemniejsze – zarówno do pracy, jak i wypoczynku.
  • Duże okna narożne, zwłaszcza okna narożne bez słupka, dają panoramiczny widok na otoczenie, co jest szczególnie atrakcyjne w interesującej, malowniczej okolicy.
  • Okna narożne dodają charakteru i poprawiają estetykę – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Są ważnym elementem architektonicznym i aranżacyjnym. 
  • Narożne okno to optyczne powiększenie przestrzeni. Efekt przestronności daje wizualne zatarcie granicy między wnętrzem a zewnętrzem.
  • Dodatkowo dwa przeciwstawne okna narożne mogą zapewnić lepszą wentylację, pozwalając na swobodny przepływ powietrza przez pomieszczenie.

Minusem okien narożnych jest dla niektórych fakt, że ich instalacja jest bardziej kosztowna w porównaniu z tradycyjnymi oknami. Poza tym konserwacja i naprawy mogą być bardziej skomplikowane. Bywa również, że takie okna są mniej energooszczędne niż te „zwykłe”, choć tutaj wszystko zależy od konstrukcji samego okna (rodzaju profilu, pakietu szybowego, współczynnika przenikania ciepła Uw etc.) oraz jego prawidłowego zamontowania i uszczelnienia.